KATA-s orvosok, ügyvédek, informatikusok, tanácsadók, szakértők, ételfutárok! A 40%-os költséghányadú átalányadózási lehetőségeitek

Szerző: | 2022.07.18.

2022.09.01-től azon KATA-s vállalkozóink, akik nem kizárólag magánszemély vásárlókat szolgálnak ki, nem tudnak sajnos tovább működni KATA alatt.
Aktuális cikkünkben azon Ügyfeleink átalányadózását mutatjuk be, akik a 40%-os költséghányadot alkalmazzák tevékenységük során. Ők pl. az orvosok, ügyvédek, ételfutárok, biztosításközvetítők, pénzügyi tanácsadók, ingatlanközvetítők, gyógymasszőrök, vagy olyan vállalkozók, akik bár kiskereskedelmi tevékenységet is, vagy a törvény által a 80%-os kulcsa alá sorolt tevékenységet is végzik, de ezeket nem kizárólagosan: azaz más tevékenységekből is származik bevételük.

Próbáld ki az Acounto átalányadózást!

Nézzük, milyen adókötelezettségeket kell teljesíteni!

A 40%-os adókulcsot alkalmazó főfoglalkozású vállalkozók esetében az szja (mellékállásban TBJ és szocho) mentes BEVÉTELI értékhatár 2.000.000 Ft / év!

 

Hogyan használjam az Acounto átalányadó kalkulátort?

Az Acounto átalányadó kalkulátorban be tudod írni teljes éves bontásban tervezett bevételeidet, majd ezen adatok, illetve tevékenységedből fakadó költségátalány kulcs alapján láthatod a várható adókat és járulékokat! Ne feledd, helyi iparűzési adó terheid is keletkezhetnek, illetve szükséges gondoskodnod az 58-as bevallás beadásáról is, melyet az Acounto Egyéni csomagjában minden ügyfelünk számára biztosítunk!

Acounto átalányadó kalkulátor

 

Meddig lehet áfamentes a jövedelem és milyen kedvezmények vannak?

FONTOS! Az alanyi ÁFA mentesség választásának lehetősége nem változott, továbbra is 12.000.000 Ft/év forgalomig van lehetőség ÁFA nélkül számlázni. Ha ez az összeg átlépésre kerül, akkor be kell jelentkezni áfakörbe. (Ezt tört év esetén a működés napjaira kell arányosítani!).

Az 1.200.000 Ft-os jövedelemszintig terjedő szja mentesség itt is él tehát (hasonlóan a 80% és 90%-os kulcsokhoz), mellékállású egyéni vállalkozó esetében pedig e jövedelemszintig TBJ és szocho sem terheli a bevételeket! Ez továbbra is nagy előnye az átalányadózásnak 2022-ben!

Főfoglalkozású, 40%-os átalánykulcs alá tartozó egyéni vállalkozó év elejétől / alakulástól számított, göngyölt 2.000.000 Ft/év bevétel alatt SZJA-t nem fizet, azonban TB járulékot és szochot (ez utóbbit magasabb adóalap után) legalább a minimálbér (bruttó 200 000 Ft) vagy a garantált bérminimum (bruttó 260 000 Ft) után meg kell fizetnie. A munkaügy és a NAV álláspontja alapján egy kereskedőnek legalább az utóbbit kell választania. Tapasztalatunk alapján a minimálbér utáni kalkulációt nem nézik jó szemmel a hatóságok.

A saját jogon nyugdíjas (öregségi nyugdíjkorhatárt elérő, és nyugalmazását kérő, vagy nők kedvezményes nyugdíja okán) a jövedelme után csak SZJA-t köteles fizetni!

És még egy jó hír: az SZJA kedvezmények (25 éven alattiak SZJA mentessége, családi adókedvezmény, személyi kedvezmény tartós betegség esetén, 4 gyerekes anyák adókedvezménye) érvényesíthetők az átalányadózó egyéni vállalkozó esetében is!

 

Mit és mikor kell fizetnem?

A TBJ és szocho utalása havonta esedékes, erről bevallást is kell készíteni. A vállalkozó az SZJA-ra negyedévente köteles előleget fizetni, viszont ez nem kerül bevallásra, így előírásként sem fog megjelenni az adófolyószámlán. A befizetett előleg az éves SZJA bevallásban kerül elszámolásra.

 

Próbáld ki az Acounto átalányadózást!

 

Milyen további terheim lehetnek?

Iparűzési adófizetési kötelezettség (IPA) is felmerülhet, ha a székhely/telephely szerinti település úgy rendelkezik. Ilyenkor az adó alapját az éves, átalányban megállapított jövedelem 120%-a képezi. Az adókulcs maximum 2% lehet. Az adófizetési és bevallási határidő adóévet követő év május 31-e, azonban adóelőleg-fizetési kötelezettség év közben is fennállhat. Fontos, hogy az átalányadósokra testre szabott, kedvező IPA megállapítási mód jogvesztő, ezt a bevallási határidőig lehet csak választani!

 

Az átalányadó mértéke

Nézzünk néhány egyszerű példát (adókedvezményekkel most külön nem foglalkozunk):

1.500.000 Ft éves forgalom esetén:

(megjegyzés: helyi iparűzési adó még felmerülhet, fentiek szerint)

Láthatjuk, hogy 1,5 millió forintos éves bevétel mellett mellékállású ev-ként és nyugdíjasként adó-, és járulékmentes a tevékenység, csak iparűzési adó merül fel! Szembetűnő az is, hogy főállású egyéni vállalkozó esetében viszonylag magas az adóterhelés egy relatíve alacsony bevételi szinthez képest. Ennek az az oka, hogy főállásúként a garantált bér alapján tb. járulékot, és a garantált bér egy emelt adóalapja után szochot köteles fizetni az adózó. A „közömbösségi pont” rendre 5,2 millió (tb. járulék) és 5,85 millió (szocho) forint bevételi szinten helyezkedik el; vagyis e két érték esetében az átalányban megállapított jövedelem pont 260.000 Ft és 292.500 Ft lesz, ami megegyezik a két közteher minimum alapjával, főfoglalkozású vállalkozó esetében.

(grafikon)

6.000.000 Ft éves forgalom esetén:

(megjegyzés: helyi iparűzési adó még felmerülhet, fentiek szerint)

Itt már elértük a példában a minimum adó-, és járulékfizetési szintekhez tartozó bevételi értékeket, így nem a garantált bérminimum alapján, hanem az átalányban megállapított jövedelem alapján számítódnak a jövedelemadók és közterhek.

12.000.000 Ft éves forgalom esetén:

(megjegyzés: helyi iparűzési adó még felmerülhet, fentiek szerint)

E táblát a 12 millió Ft-os bevétellel a KATA-val való összehasonlíthatóság kedvéért mutatjuk be. Látható módon a tényleges adóterhelés a kisadózói léthez képest érzékelhetően megnőtt: a KATA esetében realizálható 5%-os (főállású kisadózó) és a 2,5%-os (mellékállású kisadózó) effektív adókulcs helyett az átalányadóban egy hasonló konstelláció a fentiek szerint néz ki.

24.000.000 Ft éves forgalom esetén:

(megjegyzés: helyi iparűzési adó még felmerülhet, fentiek szerint)

Végül e táblában az átalányadó 40%-os kulcsához rendelt maximális bevételi értékhatárra vonatkozó illusztrációt láthatjuk.
További megjegyzés: itt a szocho-t és a tb járulékot a 14,4 millió forintra kell számolni, mert az meghaladja éves szinten a garantált bér 112,5%-át. Főállás esetében nem érvényes az adómentes rész szochora és tbj-re, ezek alapja az átalány jövedelem, havonta, vagy a minimumok.
Illetve, fontosnak tartjuk megjegyezni, hogy ezek éves példák, de havonta kell vizsgálni, hogy a jövedelem eléri-e a garantált bért, vagy annak 112,5%-át. Vagyis, ha egyenetlenül képződik a jövedelem, pl. 0, 0, 100e, 850e, 0, 300 e, 2000e stb., akkor is minden hónapban a minimumokat meg kell fizetni, ahol a jövedelem ennél magasabb, ott az alapján, de nem lehet kompenzálni a többletet egy olyan hónap terhére, ahol esetleg nulla az átalány jövedelem. Vagyis, a példában feltételeztük, hogy a jövedelmek egyenletesen képződnek, havonta szinte azonos mértékben.)

 

Nézzünk egy szemléltető táblát a jövedelmek egyenlőtlen időbeli eloszlásának adóhatásaira!

(A táblában főfoglalkozású egyéni vállalkozót mutatunk be, mellékállásúnál nincs jelentősége a bevételek időbeliségének).
Jól látható, hogy milyen nagy kilengéseket tud okozni az adóterhelésben pusztán az a tényező, hogy egy adott bevétel főfoglalkozású vállalkozó esetében mikor realizálódik (folyik be).

A táblában szereplő mindkét esetben a vállalkozó azonos, 9 millió forint nagyságú bevételt szerez az adóévben, a két eset közti különbség csupán annyi, hogy az adott hónapok között e bevétel hogyan oszlik meg. Mintegy 6 százalékponttal magasabb az első esetben a tényleges adókulcs abból adódóan, hogy a bevételek tendenciájukban egyenetlenül, szezonálisan folynak be.

E jelenség annak tudható be, hogy főfoglalkozású vállalkozó esetében a törvény a „nullás”, illetve alacsony jövedelmű hónapokra is előír egy kötelezően befizetendő minimum adó-, és járulékterhet.

 

Automatizált átalányadó fizetés az Acountoval

Az Acounto minden átalányadózó számára automatizált könyvelési szolgáltatást biztosít.

Hozd létre Acounto fiókod, kösd be a NAV Onlineszámla rendszerét, számlázódat, illetve bankodat és valós időben számoljuk fizetendő adódat és járulékaidat. A hónap végén kiértesítünk a fizetendőkről, illetve benyújtjuk az adóbevallásaidat is!

Próbáld ki az Acounto átalányadózást!

 

Kérdésed van?

Írj ügyfélszolgálatunknak! A [email protected] központi ügyfélszolgálati e-mailünkön vagy Messengeren bármikor eléred a csapatot! :)

 

Az jelen blogpostban közzétett információk, elemzések és következtetések tájékoztató jellegűek, és mivel mindenki egyedi, az egyedi adójogi, könyvelési helyzetedre nem tudunk tekintettel lenni. Így jelen blogon végzett tevékenységünk semmiképp nem tekinthető adó-, jogi-, vagy egyéb tanácsadásnak. A közölt adatok teljességéért, pontosságáért valamint aktualitásáért ezért nem tudunk felelősséget vállalni. Bővebb és pontosabb információkért kérjük, hogy keress minket ügyfélszolgálatunkon! Ha csupán a blogpostjaink alapján hozol üzleti döntéseket, az abból fakadó károkért, jogkövetkezményekért nem tudunk felelősséget vállalni.

Átalányadó teljeskörű könyvelése az Acountoval

Átalányadó teljeskörű könyvelése az Acountoval

Mit is nyújt az Acounto kényelmes könyvelése átalányadózóknak? Nézzük hogyan is megy ez a gyakorlatban! A következő postban összeszedünk minden fontos tudnivalót az Acounto-ban könyvelt átalányadós egyéni vállalkozók számára!

Bankkártyás fizetés egyszerűen!

Bankkártyás fizetés egyszerűen!

Örömmel tájékoztatunk, hogy fizetési szolgáltatásainkat fejlesztettük! Mostantól nemcsak a könyvelési, hanem minden további velünk kötött szolgáltatási szerződésedet is lehetőséged van a számodra legkényelmesebb módon, akár bankkártyával is kiegyenlíteni. Lássuk, hogyan!

Acounto ❤ Vodafone

Acounto ❤ Vodafone

Az Acounto Magyarország Kft. büszkén jelenti be együttműködését a Vodafone Magyarország Zrt.-vel, amelynek következtében az Acounto innovatív könyvelési-, bérszámfejtési és adótanácsadási szolgáltatásaival bővíti a Vodafone üzleti ügyfelei számára elérhető digitális szolgáltatások kínálatát.

Szünetelnél? Vigyázat, 2024-ben módosultak a szabályok!

Szünetelnél? Vigyázat, 2024-ben módosultak a szabályok!

Szünetelők, vigyázat! 2024. január 1-jétől a járulékalap meghatározásának egyszerűsítése érdekében új elemként kerül be a Tbj.-be az a szabály, amely kimondja, hogy járulékszabályozási szempontból az egyéni vállalkozók tevékenységének szünetelése csak teljes naptári hónapra értelmezhető.